Lustry do obýváku

Jelikož obývací pokoj je místem setkávání, zvete si sem návštěvy, celá rodina se tu schází při povídání či sledování filmu, potřebuje mít tento prostor svou vlastní image. Styl podlaze dodají doplňky, jako jsou koberce nebo menší nábytek, stěny zase mohou být ozdobeny různými obrázky nebo fotkami. Jak ale ozdobit strop? A je to vůbec nutné, když na něj se někdo jen tak nepodívá?

Odpovědi na tyto otázky jsou jednoduché. Samozřejmě, že i strop lze ozdobit a ano, je to nutné, neboť právě díky pečlivě vybranému lustru do obýváku bude tato společenská místnost mít vlastní styl. Lustr do obýváku je jeden z mála, se kterým si doopravdy můžete vyhrát.

Není nutné zde na ničem troškařit, naopak, klidně vyberte takový lustr, který upoutá pozornost a bude klenotem celé místnosti. Něco takového si totiž v ostatních místnostech domu nemůžete dovolit – kdo by například volil složitý lustr do kuchyně? Do koupelny? Na záchod? Nebo dokonce do ložnice? Do takových prostor jsou vhodnější přesně a účelně vybrané lustry, naproti tomu obývací pokoj může pomocí správně zvoleného lustru doslova zazářit.

Žádné malé světýlko

Obývací pokoj bývá jednou z největší místností v domě, a proto potřebuje opravdu výraznou světelnou péči. Světlo do obývacího pokoje nemůže být žádné tintítko, protože obvykle je na celý prostor samo. Pokud v obývacím pokoji nemáte vloženou další místnost, jako například knihovní kout, bar nebo třeba jídelní stůl, potom obvykle bývá na stropě jenom jedno svítidlo. A právě proto je možné vybírat velké lustry do obývacího pokoje, které zaujmou a přitom zvládnou osvítit celou místnost.

Ať už z důvodu estetiky nebo praktického aspektu, rovnoměrného rozlití světla po místnosti, jsou lepší lustry do obývacího pokoje, které se skládají z více menších zdrojů světla. Ta mohou mít různě propletená nebo jednoduše viset z jednoho místa, ale členitost takového lustru je velmi pěkná a zároveň výrazná. Nebojte se být při výběru lustru do obývacího pokoje megalomany a užijte si pocit svobody při výběru velkého svítidla.

Podoba lustru do obývacího pokoje

V dnešní době je možné pořídit lustru v naprosto jakékoliv podobě. Přesto za jedny z nejoblíbenějších světel do obývacího pokoje platí bodovky, které jsou na tyčích, jež jsou vzájemně různě propleteny. Takové „hadí klubko“ ze světel je velmi moderní a nadčasové, jen tak se mezi ostatními světly neztratí. Světlo se díky pozici jednotlivých konců se svítidly rozlévá po místnosti rovnoměrně.

Samozřejmě ale takový lustr není jedinou podobou lustru do obývacího pokoje. Ten váš může být závěsný a může být tvořen jednotlivými symetricky nebo asymetricky propojenými svítidly, do menších obývacích pokojů jsou oblíbené lustry v podobě koule. Čistým a elegantním stylem působí také lustry tvořené světelnými pásy, jejichž oblíbenost se zvyšuje. Také lustry tvořené drobnostmi, jako jsou lístky, bublinky, slzičky, apod.

Podoba lustru do obývacího pokoje by se měla trochu podřídit místu, kam ho chcete pověsit. Není vhodné volit dlouhý visící lustr, když se bude nacházet v prostoru. Takové lustry mnohem více vyniknou například nad konferenčním stolkem. Pokud poloha lustru bude v místnosti, nikoliv přímo nad sedacím prostorem, potom je lepší volit lustr kratšího charakteru, který nebude překážet, ale přitom dá dostatek světla.

Lustr na to nemusí být sám

Jednoduché pravidlo pro výběr osvětlení do obývacího pokoje – lustr může být tím extravagantnější a zajímavější, čím více světelných zdrojů máš. Čím exotičtější tvary bude lustr mít, tím více může klesat hodnota jeho pravé funkce. A protože hlavní, o co jde, je dostatek světla v obýváku, můžete svůj kreativní lustr doplnit menšími osvětleními. Pokud na ně není místo na stropě, jistě velmi oceníte vysoké nebo nízké lampičky, které mohou účelně doplnit váš lustr v obývacím pokoji.