Lustry do kuchyně

Kuchyň je společenský prostor, kde se odehrává velká část každodenních interakcí v rodině. A to obzvlášť v případě, když je propojena s jídelnou do jedné velké místnosti. U stolu se pracuje, baví, jí, mluví a žije a na všechny tyto činnosti je potřeba dobře vidět.

Lustr do kuchyně je nutné vybírat s ohledem na dvě věci – jednak musíte myslet na praktickou stránku věci, jednak na to, že lustr bude vidět, takže by měl být alespoň trochu reprezentativní. Lustr v kuchyni neuvidíte jenom vy, ale také každá návštěva, kterou si do svého domu pozvete, proto by určitě světlo v kuchyni nemělo být reprezentováno jenom holou žárovkou nebo podobným „dočasným řešením“.

Kuchyně s jídelnou dohromady může disponovat jedním světelným zdrojem nebo dvěma, přičemž druhé bývá právě v případě propojených místností obvyklejší. Jde o to, jestli chcete vybrat lustr do kuchyně účelně k jídelnímu stolu nebo obecně do místnosti tak, aby osvětlovalo všechno.

Nad jídelní stůl či do kuchyně

Pokud máte kuchyni propojenou s jídelnou do jednoho menšího prostoru, potom budete potřebovat silné světlo, které bude schopné prozářit celý prostor. Pokud máte jídelnu oddělenou nebo je místnosti tak velká, že jídelní stůl je dál od centra kuchyně, potom věc lze snadno vyřešit dvěma osvětleními.

Při výpočtu počtu světel v kuchyni nezapomínejme ani na kuchyňskou linku, která obvykle disponuje vlastním zdrojem světla. Lustr do kuchyně ať už pro jakýkoliv případ má charakteristický vzhled, což znamená, že vybrané světlo do kuchyně jen tak neuplatníte v jiné místnosti a naopak. Kuchyně potřebuje velký rozptyl světla, obvykle je tedy světlo jednoduché, nižší a lustr nad ním tvoří menší stříšku.

Další možností je světlo svisle visící dolů, které dodá kuchyni osobitý ráz. Podoba lustru závisí ale také na aspektu, kam ho chcete v rámci místnosti pověsit. Bude viset v centru místnosti, takže pod ním budete procházet? Nebo bude viset nad nějakým kouskem nábytku, jako je třeba stůl nebo bar? Podle toho je možné určovat délku a podobu lustru do kuchyně.

Jednoduchý lustr

Jednoduchý, prostý lustr do kuchyně, který nikoho neurazí, ale na druhou stranu zase příliš neoslní, se hodí v případě, že se bude volně pohupovat v místnosti. Znamená to totiž, že lustr musí být více u stropu, aby nepřekážel nikomu, kdo pod ním bude procházet. Přitom je ale nutné, aby vydával dost světla.

Obvykle takový lustr ale bývá doplněn dalšími světlenými zdroji v místnosti a to lustrem nad jídelním stolem a světly nad kuchyňskou linkou. Takový jednoduchý lustr má obvykle menší límeček a jistým způsobem může připomínat létající talíř, který si odnáší žárovku. Tento tvar je praktický, potřebuje jenom velmi málo péče, přičemž se snadno čistí, což je důležité pro takové mastné a pachově náročné prostředí, jako je kuchyně, důležité.

Někdy tyto jednoduché lustry disponují stahováním, což znamená, že si ho snadno přitáhnete dolů, když budete na něco potřebovat více světla.

Tři je kouzelné číslo

Velmi oblíbené jsou ale v kuchyni také složitější lustry, které se ale opravdu hodí jenom do kuchyňského prostředí nebo maximálně na oddělený bar či nad jídelní stůl. Tyto lustry do kuchyně jsou tvořeny sérií tří světel, umístěným přímo vedle sebe. Tato světla mohou viset samostatně z jednoho stejného základu nebo mohou být napevno na něm umístěná. Záleží na tom, kde budou světla umístěná.

V případě, že se budou nacházet nad kusem nábytku, takže například nad jídelním stolem nebo již zmíněným barem, potom mohou být delší, neboť jejich visící vzhled ničemu a nikomu v ničem nebrání. Pokud jej volíte jako světlo do prostoru, potom vybírejte spíše z méně visících světel.

Obvykle tyto lustry do kuchyně mají tři světla, ale samozřejmě nejsou výjimkou ani jiné počty. Tento aspekt je nutné přizpůsobit například délce stolu, nad kterým budou světla viset.